کتاب ایرانیان، دوران باستان تا دوره ی معاصر اثر همایون کاتوزیان نشر مرکز

 • رده‌بندی کتاب

  تاریخ (تاریخ و جغرافیا)

  تاریخ (تاریخ و جغرافیا)

 • قطع

  رقعی

  رقعی

 • نوع جلد

  شومیز

  شومیز

 • زبان نوشتار

  فارسی

  فارسی

 • گروه سنی

  بزرگسال

  بزرگسال

فروشنده

199,500 تومان

امکان تحویل اکسپرس

۲۴ ساعته، ۷ روز هفته

امکان پرداخت در محل

هفت روز ضمانت بازگشت کالا

ضمانت اصل بودن کالا

سرگذشت ایران‌زمین از دوران باستان تا دوره‌ی معاصرکتاب ایرانیان با بررسی تاریخ ایران از نخستین روزها تا دوران معاصر، به تحلیل و تفسیر سرگذشت این سرزمین می‌پردازد و می‌کوشد تاریخ ایران را، با نگاهی متفاوت‌تر و موشکافانه‌تر، بازخوانی کند. دکتر کاتوزیان در این کتاب ضمن برشمردن دشواری‌های تاریخ‌نگاری در ایران، از تناقض و تضادی سخن می‌گوید که بر جامعه ایرانی در هر دوره حاکم است، به نحوی که موجب می‌شود تمامی قدرت‌ها و تمامی نژادها و نیز جوامع درکی ویژه و متفاوت از ایران داشته باشند که گاه به دشواری می‌توان در آنها وجه تشابهی یافت.

این کتاب به درخواست دانشگاه ییل و به زبان انگلیسی نگاشته شده است. دکتر کاتوزیان درباره‌ی آن می گوید: «در واقع هنگامی که آن‌ها قراردادی برای تالیف این کتاب به من پیشنهاد کردند در ابتدا نپذیرفتم با این استدلال که هم کار خیلی بزرگ است و هم من بسیار گرفتار، اما بالاخره اصرار آنان بر انکار من فایق آمد و این کتاب در آمریکا و انگلستان انتشار یافت.» خطوط کلی ویژگی‌های تاریخ و اجتماع ایرانی در مقدمه‌ی کتاب توصیف شده‌ و همچنین شرحی از افسانه‌ها و اسطوره‌های ایرانی، فرقه‌ها و دین‌های ایرانی، هم پیش و هم پس از اسلام به منظور ایجاد زمینه‌ برای بحث‌های مفصل فصل‌های بعد ارائه شده است.کتاب ایرانیان در دوازده فصل اصلی تدوین شده است: اسطوره‌ها، افسانه‌ها و تاریخ کهن/ یونانیان، پارتیان و پارسیان/ عرب‌ها، اسلام و ایرانیان/ ترک‌ها و مغول‌ها/ باز هم ظهور امپراطوری ایران/ ازهم‌گسیختگی و تجدید وحدت/ تنگنای اصلاح و مدرنیزه کردن/ انقلاب برای استقرار قانون/ حکومت خودکامه مدرن/ اشغال، ملی شدن نفت و دیکتاتوری/ انقلاب سفید/ انقلاب فوریه 1979 بهمن 1357.

در نسخه‌ی اصلی کتاب دو فصل دیگر با عنوان‌های جمهوری اسلامی و ایران بعد از آیت‌الله خمینی نیز دیده می‌شود.

مشخصات فنی

مشخصات

نویسنده

همایون کاتوزیان

مترجم

حسین شهیدی

ناشر

نشر مرکز

شابک

9789642131389

موضوع

تاریخ ایران

رده‌بندی کتاب

تاریخ (تاریخ و جغرافیا)

قطع

رقعی

نوع جلد

شومیز

زبان نوشتار

فارسی

چاپ شده در

ایران

گروه سنی

بزرگسال

تعداد صفحه

400

وزن

765 گرم

سایر توضیحات

– دارای صفحات مصور

خرید بالای 250 هزار تومان به صورت رایگان ارسال می شود
«ایرانیان: دوران باستان تا دوره‌ی معاصر» نوشته‌ی دکتر محمدعلی همایون کاتوزیان، استاد تاریخ ایران و ادبیات فارسی در دانشگاه آکسفورد بریتانیا به درخواست دانشگاه ییل نگاشته و به زبان انگلیسی در سال 2010 منتشر شد. در ایران نشر مرکز این اثر را با ترجمه‌ی حسین شهیدی در سال 1391 در اختیار مخاطبان قرار داد. 
کتاب ایرانیان، دوران باستان تا دوره ی معاصر اثر همایون کاتوزیان نشر مرکز

199,500 تومان